TBMM Başkanı Şentop: Bizim medeniyetimizin temelinde insani, ahlaki ve imani değerler vardır

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Kuzey Makedonya’daki Memleketler arası Maarif Okulu’nda yaptığı konuşmada, “Bizim medeniyetimizin temelinde insani, ahlaki ve imani bedeller vardır” dedi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve beraberindeki parlamento heyeti, Kuzey Makedonya’da temaslarına devam ediyor. Üsküp Şule Yüksel Şenler Kız Öğrenci Yurdu’nu ziyaret ederek öğrencilerle bir ortaya gelen Şentop, akabinde Milletlerarası Maarif Okulu’nun Üsküp yerleşkesinin açılışında konuştu. Şentop, “Bugün burada ikinci vatanımız saydığımız Üsküp’te sizlerle birlikte olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Memleketler arası alanda gururumuz ve Türkiye’nin en büyük markalarından biri olan Maarif Vakfı Okulları’nın Üsküp Kampüsü’nün açılış merasiminde bulunmaktan ayrıyeten memnuniyet duyduğumu söz etmek isterim” diye konuştu.

“Bizim medeniyetimizin temelinde insani, ahlaki ve imani bedeller vardır”

Türk milletinin sürekli medeniyeti yükseltmiş müstesna milletlerden olduğuna dikkat çeken Şentop, “Bizim medeniyetimizin temelinde insani, ahlaki ve imani bedeller vardır. Ecdadımız Balkanlar’daki idaresi mühletince bölgeyi binlerce yapıtla donatmış burada muazzam bir kültürel miras bırakmıştır. Balkanlar’da bugün hala ayakta duran konutlarımız, mescitlerimiz, kütüphanelerimiz, köprülerimiz, hamamlarımız, şadırvanlarımız, başka seçkin yapıtlarımız değerli bir kısmı tahrip olsa da medeniyetimizin düzeyini gösteren somut yapıtlardır izlerdir” sözlerini kullandı.

“Ecdadımızın buralarda en değerli mirası elbet inşa ettiği medeniyet kimliğidir”

Yavuz Bülent Bakilere ilişkin şiiri okuyan Şentop, şu sözleri kullandı:

“Ecdadımızın buralarda en değerli mirası elbet inşa ettiği medeniyet kimliği, buralarda kurmuş olduğu farklı kültürler ortasındaki gönül bağıdır. Asırlarca bu toprakları yurt tutan ecdadımız, medeniyet kozasını burada ördü. Bu medeniyet hem Müslümanları hem de başka bütün Balkan halklarını gayrimüslimleri etkiledi ve bir Balkan kimliği oluşturdu. Bunu yaparken mevcut kültür, inanç ve onlara bağlı bedelleri yıkmaya, yok etmeye kalkışmadı. Aksine mevcut olan kültüre, müsamahayla ve adaletle yaklaştı. Buralardaki inanç, kültür ve medeniyetten istifade etti. Kendi kültür ve medeniyet anlayışını bunlarla zenginleştirdi. Esasen Osmanlı bir Balkan devleti oldu.

Bu periyotta, Balkanlar’da bütün dinlere mensup beşerler huzur içerisinde yaşadılar. Kent merkezlerinde mescitlerle, kiliseler ve sinagoglar birlikte yan yana durdular. Bugün Kuzey Makedonya’da hala birebir müsamaha birlikte yaşama iradesi kültürel zenginliği muhafaza dileğini görmenin bizleri şad ettiğini söz etmek isterim.

“Eğitimde maksat, toplumsal ahlakı artırarak dünyamızı daha da yaşanabilir bir yer haline getirmektir” 

İnsanları memleketler arası rekabet ortamında öne çıkabilecek lakin müesses hale gelmiş, tüketim kültürüyle de baş edebilecek bir formda kıymetlerini koruma eden ve kimliklerini kaybetmemiş bireyler, fertler olarak yetiştirecek bir eğitim sistemi inşa etmeliyiz. Yani eğitimde amaç yalnızca düzgün bir meslek edindirmek değil, toplumsal ahlakı artırarak ve geçmişten alınan medeniyet mirasını güçlendirerek, dünyamızı daha da yaşanabilir bir yer haline getirmektir.” 

Öğretmenlere seslenen Şentop, ”Sizler burada çok kıymetli bir vazifeyi, bir misyonu ifa ediyorsunuz. Az evvel bahsettiğim bütün değişim ve dönüşümlere ahenk sağlayabilen, bunlarla bir arada kimliğini ve bedellerini koruyan kuşaklar yetiştirmek üzere güç ancak bir o kadar da bedelli bir sorumluluk taşıyorsunuz. Burada sürdürdüğünüz kutsal görevinizde yalnızca çocuklarımızın geleceklerini, kazanacakları bir eğitim vermekle kalmıyor. Dünyamızın istikbalini inşa etmeye de katkıda bulunuyorsunuz. Bu kutsal vazifenizde hepinize muvaffakiyetler diliyorum” dedi. (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir