Turizmciler, “konaklama vergisi, bir sene daha ertelensin” çağrısında bulundu

Turizmciler, pandemi nedeniyle 2 yıldır ertelenen ve 1 Ocak 2023 prestijiyle yürürlüğe girecek olan konaklama vergisinin bir yıl daha ertelenmesi tarafında davette bulundu.

14 Aralık’ta Resmi Gazete’de yayımlanan bildirimin, 1 Ocak 2023 prestijiyle yürürlüğe gireceği duyurulmuştu.  

Bloomberght’den Cemre Parıltı Karaca’nın haberine

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Sururi Çorabatır, yaptığı açıklamada, “2023 için tıp operatörleriyle kontratlarımızı yaptık. Yapılan kontratlar sonrasında vergili fiyatları tıp operatörlerinden alma bahtımız yok. Öncelikli talebimiz konaklama vergisinin bir yıl daha ertelenmesi” dedi. 

“Uygulama sistemine düzenleme getirilmeli”

Bodrum Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) Genel Başkanı ve Danışma Kurulu Lideri Serdar Karcılıoğlu ise, “Otelin konaklama bedelini evvelce ödemiş olmanıza karşın konaklama vergisi ayrıyeten tahsil edilecek. Paket cinsle gelen konuklardan bu vergi resepsiyonda istenecek ve kaos yaratacak. Alanda çok büyük karışıklıklar çıkacak. Uygulama sistemine katiyen bir düzenleme getirilmesi gerekiyor” diye konuştu.

“Konaklama vergisinden elde edilecek gelir, 1,3 milyar dolayında oluşabilir”

Türkiye Endüstrici ve İş Adamları Vakfı Vergi Platformu Başkanı Serkan Kumdakçı da, “2023 turizm gelir gayesinin, 65 milyar dolar olduğu düşünülürse,  2023’te konaklama vergisinden elde edilecek gelirin 1,3 milyar dolayında oluşabileceği söylenebilir. Bu da yaklaşık 25 milyar TL’lik konaklama vergisi geliri, bütçeye yansıyacak manasına gelebilir” tabirini kullandı.

Konaklama vergisi bildirimi Resmi Gazete’de yayımlandı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir