Petrolde dolar baskısı: Brent petrol ne kadar oldu ? (19 Eylül 2022)

Petrol fiyatları, global petrol arzı ve talebine ait haber akışlarıyla dalgalı seyir izliyor.

Cuma günü 92,66 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 91,35 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.29 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 0,04 azalarak 91,31 dolar oldu. Birebir dakikalarda Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 84,53 dolardan alıcı buldu.

Almanya, cuma günü güçte arz güvenliği için Rus petrol şirketi Rosneft’in Alman yan kuruluşu Rosneft Almanya’ya kayyum atadığını duyurdu.

PİYASALARDA ARZ BASKISI BEKLENTİSİ

Almanya İktisat ve İklimi Muhafaza Bakanlığından yapılan açıklamada, ham petrol ithalatçıları Rosneft Germany ve RN Refining & Marketing GmbH’nin Almanya’nın güç piyasası düzenleyici kurumunun (Bundesnetzagentur-BNetzA) idaresine devredildiği belirtildi. Berlin için kıymetli bir dizel ve akaryakıt yakıtı sağlayıcı olan Schwedt’teki PCK rafinerisinin denetimi de Bundesnetzagentur’a verildi.

Uzmanlar, 5 Aralık’ta başlayacak Avrupa Birliği’nin Rus ham petrolüne yönelik kısmi ithalat yasağının da piyasalarda arz baskısı oluşturduğunu tabir ediyor.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başından beri AB tarafından kabul edilen en büyük yaptırımlardan biri olan 6’ncı yaptırım paketi, temmuz başında onaylanmıştı. Bu kapsamda, Rusya’dan deniz yoluyla ham petrol tedarikini 5 Aralık, rafine eser tedarikini ise 5 Şubat prestijiyle büsbütün kesmeyi planlayan AB ülkelerinin yeni tedarikçi arayışı devam ediyor.

KÜRESEL PETROL TALEBİNE AİT TELAŞLAR KISMEN HAFİFLEDİ

Talep tarafında ise Çin’de Covid-19 kısıtlamalarının birtakım kentlerde gevşetilmesi global petrol talebine ait kaygıları kısmen hafifletti.

Ağır sanayi ve çip sanayisinin ağır olarak yer aldığı Chengdu eyaletinde Covid-19 kapsamında uygulanan sokağa çıkma yasağı kaldırılarak önlemler hafifletilirken, birebir gün Liaoning eyaletinin liman kenti Dalian’da da kısıtlamalar büsbütün kaldırıldı.

Öte yandan, ABD başta olmak üzere merkez bankalarının yüksek enflasyon karşısında agresif faiz artırımlarını sürdüreceği, bu durumun da ekonomileri resesyona sürükleyeceğine ait telaşlar ise fiyatları aşağı istikametli baskılamaya devam ediyor.

Brent petrolde teknik olarak 91,45 ile 91,77 dolar aralığının direnç, 91,13 ile 90,81 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir