OBASE Replenishment ile Yüksek Karlılık Dönemi


Türkiye’nin öncü teknoloji geliştirme ve yazılım şirketi OBASE’in perakende deneyimi ile geliştirdiği Veriye Dayalı Akıllı Stok Yönetimi Çözümü Replenishment, perakendecilik için kritik önem taşıyan stok yönetimine uçtan uca çözüm getiriyor. Raf doluluğunun en yüksek seviyede tutulması, yok satmaların en aza indirilmesi, operasyonel verimliliğin arttırılması ve stokların optimum seviyede yönetilmesini sağlayan; yapay zeka destekli “OBASE Replenishment” sektörde yeni bir dönem başlattı.

13 Temmuz 2023, İstanbul;

Perakende çözümleri başta olmak üzere, analitik ve sektörel çözümler alanında teknoloji geliştirme ve yazılım şirketi olan OBASE, inovatif sektörel çözümlerle fark yaratmayı sürdürüyor. OBASE’in yapay zekâ ile güçlendirilmiş, ödüllü ürünü Veriye Dayalı Akıllı Stok Yönetimi Çözümü Replenishment, karlılığı arttırmaya doğrudan etki ediyor.

OBASE Replenishment, Perakende sektörünün en fazla ihtiyaç duyduğu alanlar olan raf doluluğunun en yüksek seviyede tutulmasını, yok satmaların en aza indirilmesini, operasyonel verimliliğin arttırılmasını ve stokların optimum seviyede yönetilmesini sağlıyor. Talebi tahmin etmek, bu komplike süreci yönetmekte yeterli değil. Müşteri talebini değiştiren birçok etken var, talebin değişimine göre öneri algoritmasının özelleştirilmesi gerektiği gibi, tedarik zincirindeki kırılganlık, beklentilerin dışındaki zaman ve miktarlardaki teslimatlara göre sistemimiz değişen dinamiklere dayalı iş kuralları ve öngörüleri bir arada çalıştırarak optimum seviyelerde sipariş önerisinde bulunuyor.

Adaptif tahminleme sistemi ve envanter kontrol çözümünün üretilmesi hedefiyle geliştirilmiş olan “Replenishment”, farklı sektörlerdeki firmaların en zor tedarik zinciri yapılanmalarında dahi verilerden aksiyonlara dönüştürülebilir sonuçlar çıkarmalarına imkân sağlayan çok boyutlu bir çözüm olarak öne çıkıyor.

Stok yönetimi satış kadar önemli

Veriye Dayalı Akıllı Stok Yönetimi çözümü Replenishment’ın, perakendede dönüştürücü bir etkisi olduğunu belirten OBASE Genel Müdürü Dr. Bülent Dal, perakendecilikte stok yönetiminin kritik önem taşıdığına dikkat çekti. Dal, “Perakendede karlılık, etkin stok yönetiminden geçiyor. Talebin doğru belirlenmesi, karar alma, üretme, uygulama vb. süreçlerin planlaması ve dolayısı ile yüksek müşteri memnuniyeti sağlamanın önemli anahtarlarından biridir. Stoğun doğru yönetilememesi; müşterilerin aradığı ürünü bulamaması veya oluşan gereksiz stok maliyeti karlılığın ve müşteri memnuniyet seviyelerinin düşmesine etki ediyor. Perakende sektöründeki teknoloji ve yazılım geliştirmede sahip olduğumuz uzun yılların deneyimini aktardığımız Replenishment çözümünü kullanan markalarımızın temel performans göstergelerindeki (KPI – Key Performance Indicator) iyileşme oranlarından memnun olduğunu görebiliyoruz. Sektöre ve markalarımıza böyle bir katkı yaratmaktan mutluyuz.”

İmha oranlarını düşürüyor

OBASE’in 30 yıllık perakende birikiminin en önemli çıktılarından biri olan Replenishment ürünü; veriye dayalı yapısıyla hem e-ticaret hem de fiziksel mağaza kanallarında, doğru ürünlerde doğru miktarlarda stok bulundurmayı ve operasyonel karlılığı arttırmayı sağlıyor. Fiyat/promosyon etkisi, sezonsallık, özel gün ve trend gibi müşteri talebinin belirlenmesindeki etkin değişkenlerin veriden sürekli öğrenen yapı ile birleştirilmesi sağlıklı stok yönetimi için iyi bir orkestrasyon sağlıyor.

Özellikle gıda perakendesi alanında fazla stoğun yol açtığı yüksek imha oranları OBASE Replenishment ile minimum seviyelere iniyor ve karlılığı artırıyor.

Ödüllü teknoloji

Stoksuz ürünlerde yüzde 10-50 azalma, stok fazlasında yüzde 5-30 düşüş, imha oranlarında yüzde 20-60 azalma, müşteri alışveriş deneyiminde iyileşme ve doğru tahminlemede %90’dan fazla doğruluk oranları ile Veriye Dayalı Akıllı Stok Yönetimi Çözümü Replenishment, bügüne kadar Microsoft Küresel İş Ortağı Ödülü dahil hem Türkiye’de hem de dünyada birçok ödül kazandı. 

Replenishment son olarak dünyanın perakendede en prestijli ödülü kabul edilen RETA – Avrupa Perakende Teknoloji Ödülleri’nde En İyi Kurumsal Çözüm Kategorisi’nde ödüle layık görüldü. Projenin geliştirilmesinde yarattığı katma değer sebebiyle OBASE de Avrupa’nın önemli perakende kuruluşlarından EHI Retail Institute’ten “Top Supplier Retail 2023” sertifikası aldı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir