Meslektaşlarının tutuklanmasını protesto etmek isteyen gazeteciler gözaltına alındı

İstanbul’un Kadıköy ilçesinde, meslektaşlarının gözaltına alınıp tutuklanmasına reaksiyon için basın açıklaması yapmak isteyen 6 gazeteci gözaltına alındı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine nazaran, gazeteciler Diyarbakır ve Ankara merkezli soruşturmalarda gözaltına alınan ve tutuklanan meslektaşları için Kadıköy’de bulunan Süreyya Operası önünde basın açıklaması yapmak istedi.

Açıklama için opera binası önünde bir ortaya gelen Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm ve beraberindeki birçok gazetecinin etrafı polisler tarafından çembere alındı.

Gazetecilerin, “Özgür basın susturulamaz” ve “Susmayacağız” dövizlerini açmasının çabucak akabinde polisler, gazetecileri darp ederek gözaltına aldı. Bunun üzerine gazeteciler “Baskılar bizi yıldıramaz” ve “Özgür basın susturulamaz” sloganları attı.

Gözaltına alınan gazetecilerin isimleri şöyle: Pınar Gayıp, Zeynep Kuray, Hareket Nazlıer, Serpil Ünal, Esra Soybir ve Yadigar Aygün.

Bu sırada imaj almak isteyen çok sayıda gazeteci ise polis tarafından şiddet uygulanarak çemberin dışına atıldı, karşı koymak isteyen birtakım gazeteciler de polis tarafından darp edildi.

GÜLÜM: GERÇEĞİN ÜSTÜNÜ ÖRTMEK İÇİN, SANDIKLARDAKİ HİLELER BİLİNMESİN DİYE YAPIYORLAR

Abluka içerisinde slogan atmaya devam eden gazeteciler, polisler tarafından apar topar elleri aykırı kelepçelenerek gözaltı araçlarına konuldu. İmaj almaya çalışan meslektaşları ise abluka dışında uzun bir mühlet polisle tartıştı. Tartışmaların büyümesinin akabinde açıklamanın yapıldığı alanın giriş ve çıkışları polis bariyerleriyle kapatıldı.

Gazetecilerin gözaltına alınmasına ve şiddet görmesine reaksiyon gösteren HDP’li Gülüm, elinde taşıdığı “Susmayacağız” döviziyle etrafta olayları izleyenlere durumu yüksek sesle anlatmaya başladı.

Gülüm, “Burada özgür basına yönelik gözaltıları protesto etmek için açıklama yapmak isteyen basın işçileri gözaltına alındı. Seçim öncesi halkı ve basını susturmak isteyenler bir daha gözaltıyla yanıt veriyorlar. Fakat şunu düzgün bilsinler ne özgür basını ne de bizleri ne de bu ülkenin geleceği için çalışanlar gayret etmekten asla vazgeçmeyecekler. Biliyoruz ki gerçeğin üstünü örtmek için yapılıyor. Hakikatin sesini kesmek için yapıyorlar. Sandıklarda yapılacak olan hileleri kimse bilmesin diye yapılıyor” dedi.

“Hep birlikte ses çıkarma zamanı” diyen Gülüm, “Özgür basın susturulamaz. Halkın sesi susturulamaz. Çaba edenler daima burada olacak. AKP-MHP faşizmine karşı hakikati açığa çıkaranlar daima var olacak. Bu ülkede özgür basın yoksa halkın haber alma hakkı yoktur” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir