Meral Akşener: Gençlerimiz, ülkemizde yetenekli olmanın ödüllendirileceğine inanmadıkları bir umutsuzluk içinde

İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener, gençlerle daha evvel yaptığı sohbete ait bir görüntüyü bugün toplumsal medya hesabında paylaştı.

Akşener, “İktidar vasatlığın kutsanması siyasetini yaygınlaştırırken gençlerimiz, ülkemizde yetenekli, başarılı, mahir olmanın ödüllendirileceğine inanmadıkları bir ümitsizlik içinde, ‘eğitim de bir savaştır ancak neden cephe şartlarında okuyoruz’ sorusuna yanıt arıyor” dedi.

Sohbet ettiği bir üniversite öğrencisinin “Tamam, eğitim de bir savaştır da neden cephe şartlarında okuyoruz” kelamlarına dikkat çeken Akşener, paylaşımında şunları kaydetti:

  • İktidar vasatlığın kutsanması siyasetini yaygınlaştırırken gençlerimiz, ülkemizde yetenekli, başarılı, mahir olmanın ödüllendirileceğine inanmadıkları bir ümitsizlik içinde, ‘eğitim de bir savaştır; lakin neden cephe şartlarında okuyoruz’ sorusuna yanıt arıyor.

Videoda, bir üniversite öğrencisi Akşener’e şunları anlattı:

“TAMAM, EĞİTİM DE BİR SAVAŞTIR DA NEDEN CEPHE ŞARTLARINDA OKUYORUZ”

  • Yemekhane sorunundan ben kelam etmek istiyorum. Şöyle bir şey var benim bulunduğum üniversite, özel bir üniversite, yemekler kıymetli. Reddedemiyorum bunu tamam fakat olağandan de değerli. Benim birçok arkadaşım, bilhassa burslu arkadaşlarım, bir tane bisküvi yiyor, bir tane çay, su üzere bir şey içiyor, öğün geçiştiriyor. Bu, daima olan bir şey. Tamam, eğitim de bir savaştır da neden cephe şartlarında okuyoruz? Bunu idrak etmeye çalışıyoruz.
  • Türkiye’de yetenekli olmak ya da Türkiye’de okumak, Türkiye’de mahir olmak ödüllendiriliyor mu, cezalandırılıyor mu? Bunu sorgulamaya başlıyoruz. Dünyanın her yerinde yetenekli ödüllendirilir. Ama Türkiye’de tam aykırısı bir durum var. Yetenekli isen kafana vuruyorlar. Bir şey diyorsan, düşünüyorsan, konuşuyorsan kafana vuruyorlar. Dünyanın her yerinde tıpçı, en el üstünde tutulan insandır. Hukukçu, en el üstünde tutulan insandır. Mühendis… Ancak Türkiye’de hani bunlar hiç yokmuş üzere. Hatta varsa da hatalıymış üzere davranılıyor. Ben, bunu idrak edemiyorum. Yani bu, bence eğitim probleminden daha büyük, barınmadan da daha büyük, her şeyden daha büyük. Yeteneksizin ödüllendirilip yeteneklinin cezalandırılması var Türkiye’de.

Akşener ise öğrenciye, “Vasatlığın kutsanması denir ona literatürde” karşılığını verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir