Mahkeme kaçak yapıların yıkım işlemini durdurdu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Üsküdar kıyısındaki bir kaçak kafeyi yıkmak için sabah saatlerinde harekete geçmiş çıkan arbedede bir imar müdürlüğü çalışanı yaralanarak hastaneye kaldırılmıştı. İstanbul 8. Yönetim Mahkemesi, Üsküdar kıyı yolundaki kafenin kaçak eklerinin yıkım sürecinin durdurulmasına karar verdi.

İBB’ye bağlı zabıta grupları, mahkeme kararı ile sabah saatlerinde kıyıda bulunan bir kafenin kaçak eklerini yıkmak istemiş, süreç kafe sahipleri tarafından engellendi.

Kararın hukuka muhalif olduğunu savunan kafe sahipleri, gün içerisinde sürecin iptali ve yürütmenin durdurulması için mahkemeye başvurdu.

Kafe sahiplerinin avukatları aracılığı ile yaptığı başvuruyu inceleyen İstanbul 8. Yönetim Mahkemesi, evrak hakkında karar verilinceye kadar dava konusu sürecin yürütmesinin durdurulmasını kararlaştırdı.

Karar üzerine belediye grupları yıkımı durdurdu.

İBB İMAR MÜDÜRÜ DARP EDİLDİ

İBB’ye bağlı zabıta takımları, sabah saatlerinde kıyıda bulunan bir kafeyi yıkmak isteyince kafe sahipleri ve çalışanları ile belediye grupları ortasında gerginlik çıkmıştı.

Zaman vakit arbedeye dönüşen gerginlik sırasında darp edilen İBB İmar Müdürü Ramazan Gülten şikayette bulundu.

İşletme sahipleri, ellerinde tapularının olduğunu, özel mülk olan alanda İBB’nin yetkisinin bulunmadığını ve yıkımın hukuksuz olduğunu sav etti.

İBB Takviye Hizmetlerinden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Murat Yazıcı ise ellerine ulaşan mahkeme kararı üzerine kafenin yıkım sürecini gerçekleştirmek istediklerini söz etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir