Litvanya’dan gelen Roman gençler Başkan Soyer’i ziyaret etti


Litvanya’da ve Türkiye’de yaşayan Roman gençlerin kaynaşmasını, bağlarını güçlendirmesini öngören Proud to be Different” Erasmus+ gençlik değişimi projesinin katılımcısı gençler İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i ziyaret etti. Başkan Tunç Soyer, “İnşallah burada kurulan dostluklar devam etsin” dedi.

Proud to be Different” Erasmus+ gençlik değişimi projesi kapsamında Litvanya’dan Türkiye’ye gelen Roman gençler ile İzmir’de yaşayan roman gençler İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i makamında ziyaret etti. Ziyarette İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Dairesi Başkanı Anıl Kaçar, Avrasya Roman Akademik Ağı Başkanı Orhan Galjus, roman dernekleri başkanları ile temsilcileri de yer aldı. 2-9 Temmuz tarihlerini İzmir’de geçiren gençler,  birbirleriyle çeşitli konularda fikir alışverişinde bulundu.

 

Soyer: “Burada kurulan dostluklar devam etsin”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, gençlerin ziyaretinden duyduğu mutluluğu dile getirerek “Çok memnun oldum. İnşallah burada kurulan dostluklar devam etsin. Elimden gelen desteği vermeye hazırım. Gençlerimizin yurtdışına gitmesi ve görmesi lazım” dedi.
Litvanya’dan gelen gençler, “İzmir’de insanlar çok tatlı. İnsanlar bize çok yakın davrandılar. Kendimizi evimizde gibi hissettik. İzmir çok güzel, denizi görmek harika” ifadelerini kullandı.

 

“Proud to be Different” Erasmus+ gençlik değişimi projesi

Proje, gençlerin birbirlerini daha iyi anlamalarına ve farklılıklarına saygı göstermelerine yardımcı olmayı hedefliyor. Program, katılımcıların birbirlerini tanıyacakları sosyal oyunlar ve grup çalışmalarıyla başladı. Gençler YouthPass hakkında fikir alışverişinde bulundu. Bunun yanında, ulusal gençlik politikaları ve dezavantajlı gençlerin durumu hakkında sunumlar ve tartışmalar düzenlendi. Ayrıca, nefret söylemini tanımak ve sosyal sorumluluk ve sosyal empati hakkında öğrenmek için grup çalışmaları ve rol oynama aktiviteleri düzenlendi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir