Lavrov: Batı ülkemize karşı hibrit savaş başlattı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Batı’nın Rusya’ya karşı “hibrit savaş” başlattığını belirterek “Düşmanlar, Rus iktisadını yok etme, iç siyasi istikrarı baltalama ve bizi çatışma alanında yenme, sonunda da asırlık devletimizi değerli ölçüde zayıflatma, hatta ve hatta yok etme gayesini güdüyor” dedi.

Mesajda, Batı’nın Rusya’ya karşı “durdurma siyaseti” izlediğini kaydeden Lavrov, “Dünya üzerinde egemenliğini kurmaya çalışan ABD önderliğindeki Batı, ülkemize karşı hibrit savaş başlattı. Düşmanlar, Rus iktisadını yok etme, iç siyasi istikrarı baltalama ve bizi çatışma alanında yenme, sonunda da asırlık devletimizi değerli ölçüde zayıflatma, hatta ve hatta yok etme maksadını güdüyor ve bunu gizlemiyor” dedi.

Lavrov, Batılı ülkelerin Ukrayna’ya her türlü dayanak sağlayarak Rusya’yı durdurmaya çalıştığını söyleyerek “Washington ve NATO müttefikleri, Ukrayna’daki Neonazilere silah sevkiyatlarını artırıyor, istihbarat bilgilerini paylaşıyor, Ukrayna’ya yabancı paralı asker gönderiyorlar. Tüm bunlar onları problemin tarafı yapıyor” diye konuştu.

Batı ülkelerinin, Rus Ortodoks Kilisesi lideri Patrik Kirill’e yaptırım uyguladığına dikkati çeken Lavrov, “Batı, Rus kilisesinin manevi bedellerini bozmaya çalışıyor ve Rus dünyası ile yurt dışındaki cemiyetlerimize güçlü baskı kuruyor” değerlendirmesinde bulundu.

Lavrov, “Washington ve peşinden giden Avrupa ülkelerinin, Rusya’yı izole etme ve milletlerarası siyasetin dışına itme teşebbüslerinin başarısızlığa mahkum olduğunu” lisana getirdi.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir