İstanbul’a barajlarda doluluk oranı düşüyor! Tasarruf çağrısı

İstanbul’da Eylül ve Ekim ayında beklenen yağışlar gerçekleşmedi, megakenti besleyen 10 barajdaki su düzeyi yüzde 50’nin altına düştü. İstanbul Su ve Kanalizasyon Yönetimi (İSKİ), 3 Kasım prestijiyle 10 barajdaki toplam su düzeyinin yüzde 40,02 olduğunu açıkladı. Alibeyköy Barajı, doluluk oranlarında en çok düşüş yaşanan barajlardan oldu. Geçtiğimiz aylarda baraj suları ile kaplı olan alanların bugünlerde kuraklık nedeniyle bataklık haline dönmesi, drone ile havadan görüntülendi. İSKİ’nin bilgilerine nazaran Alibeyköy Barajı’nda su düzeyi yüzde 23,25, Büyükçekmece’de yüzde 46,82, Darlık’ta 42,05, Elmalı’da yüzde 43,75, Istrancalar’da yüzde 27,8, Kazandere’de 27,79, Ömerli’de yüzde 43,17, Pabuçdere’de yüzde 4,47, Sazlıdere’de yüzde 44,17, Terkos’ta ise yüzde 43,5 oldu. 

İSKİ’DEN 21 UNSURLUK TASARRUF ÇAĞRISI 

Düşüşün akabinde İSKİ’den değerli bir ihtar da geldi. İSKİ, su kullanımına ait 21 unsurluk bir metin paylaşarak tasarruf daveti yaptı. Gereksiz harcanan su ölçüsünün en aza indirilmesi, akıtan muslukların tamir edilmesi, banyoda geçirilen müddetin bir dakikaya indirilmesi üzere tekliflerin yer aldığı açıklamada, şöyle denildi: “İstanbul’da kısa vadede bir susuzluk sorunu yaşanması öngörülmemekle birlikte barajların doluluk oranı ne olursa olsun, global iklim değişikliğinin tesirlerinden korunabilmek ismine su tasarrufunda bulunmak gerekiyor.”  

YAĞIŞLARIMIZDAN FAYDALANAMIYORUZ 

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Kısmı Dr. Öğretim Üyesi Deniz Demirhan, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün kuraklık haritalarını hatırlatarak, “4 yıllık haritaya bakarsak, şiddetli bir kuraklık olduğunu görüyoruz. Yağışları yalnızca kentlerdeki barajlarda değil, kentin muhakkak bölgelerindeki su toplama haznelerinde barındırarak da toplamamız gerekiyor. Zira yağışlar, şu an beton topraklara ve asfalt yüzeylere geliyor, akabinde akışa geçip atık su olarak denizlere karışıyor. Yağışlarımızdan faydalanamıyoruz. Tek su toplama kaynağımız, barajlar olmamalı” dedi. 

KAR YAĞIŞI EGE HARİÇ TÜM BÖLGELERDE AZALACAK 

Kar yağışı ile ilgili de son varsayımları paylaşan Demirhan, “Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün varsayımlarına nazaran, aralık ayında yağışlar ortalama düzeyde olabilir. Lakin La Nina ikliminin tesiri de yüksek olacaktır. Kasım ile ocak ayı ortasındaki kar yağışlarında, Ege hariç tüm bölgelerde azalma bekleniyor. Öngörüler bu istikamette. Şu anda kuraklık olan bölgelerde, bu kış da kar yağışının az olması bekleniyor” diye konuştu. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir