H.K.G. davasında “Baba, psikolog ve savcıdan şikayetçi oldu” iddiası

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianame kamuoyuna yansıyınca reaksiyonlara yol açmıştı. Şimdilerde 25 yaşında ve Kadir İstekli’den 2 çocuğu olan H.K.G’nin tabiriyle açılan davanın iddianamesine nazaran; Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel ile eşi Fatıma Gümüşel, kızları H.K.G. 6 yaşındayken 29 yaşındaki müritleri Kadir İstekli ile dini nikahla evlendirdiği tez edilmişti.

Habertürk muhabiri Ceylan Sever’in haberine nazaran, Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve 17 Temmuz’a ertelenen davada, Yusuf Ziya Gümüşel’in, birinci ifadeyi alan bayan savcı hakkında bulunduğu kabahat duyurusu evrakını da incelemek üzere mahkemeye getirilmesini istediği argüman edildi.

SAVCI VE PSİKOLOG HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Bu süreç içerisinde Yusuf Ziya Gümüşel avukatı aracılığıyla, kızı H.K.G.’nin birinci sözünü alan bayan savcı ve H.K.G. dava etabında söz verirken duruşma salonunda bulunan bayan psikolog hakkında suç duyurusunda bulunduğu argüman edildi.

METRO SALDIRGANI İÇİN DERS ÜZERE TUTUKLAMA YAZISI YAZMIŞTI

O bayan savcının, 2021 yılında İstanbul Kadıköy- Tavşantepe Metrosu’nda anne ile kızına elinde bıçakla tehdit ve hakaretler yağdıran Emrah Yılmaz hakkında ders niteliğinde sevk yazısı yazan savcı olduğu sav edildi. Savcı, Sulh Ceza Hakimliği’nde kuşkulu hakkında tutuklama talep ederken, “şüphelinin hareketinin sadece tartıştığı müştekilere yönelik değil o anda trende ve platformda bulunan yolcuların, hatta tüm bayanların özgürce yaşama, sokakta bulunma ve hayatlarına devam etme haklarına taarruzdur.” sözlerini kullanmıştı.

‘SAVCI İFADEYİ DEĞİŞTİRDİ’ İDDİASI

Yusuf Ziya Gümüşel’in avukatı tarafından İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na verilen dilekçede H.K.G’nin duruşmada verdiği tabirler münasebet gösterildi. Dilekçeye nazaran H.K.G.’nin mahkemede verdiği sözünde, 2020 yılında verdiği birinci kabahat duyurusunu yalanladığı, argümana nazaran mahkemede; hata duyurusunu alan bayan savcıya ayrıntı vermediğini, sorularına evet ve hayır biçiminde kısa karşılıklar verdiğini söz ettiği ileri sürüldü. Hata duyurusunda yer aldığı belirtilen teze nazaran; savcının, belge medyatik bir hal alsın diye taammüden mağdurun sözlerini değiştirerek Gümüşel’e iftira attığı biçiminde tez edildi.

‘PSİKOLOG YÖNLENDİRMEDE BULUNDU’ İDDİASI

Psikolog hakkında yapılan şikayette ise şu tez yer aldı: “H.K.G., duruşmada beyanda bulunurken apansız psikoloğa dönüp, ‘yeter mi?’ diye sormaktadır. Her ikisi de sonradan bu konuşmayı ikrar etmiştir.” Bu nedenle de psikoloğun H.K.G.’nin mahkemede anlatacaklarını ezberlettiği, bir yönlendirme olduğu ileri sürüldü.

Kadın savcının belgesi Yargıçlar ve Savcılar Kurulu’na, Psikoloğun belgesi ise Memur Kabahatleri Bürosu’na gönderildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir