CIA Başkanı’nın sır ziyareti: ‘Dedeağaç’a da gitti’ iddiası

Türkiye’den yalnızca 40 kilometre aralıkta bulunan Dedeağaç (Aleksandrupolis) kenti, son günlerde peşpeşe gerçekleşen kimi değişik ziyaretler nedeniyle yine gündeme geldi.

Büyükelçilerden teftiş

ABD Merkezi Haberalma Örgütü (CIA) Başkanı William Burns’ün, 1 Haziran’da büyük bir kapalılık içinde Dedeağaç’ı ziyaret ettiği öne sürülürken, bir gün sonra, ABD’nin Atina Büyükelçisi Yunan asıllı George Tsunis, beraberinde Ukrayna, Bulgaristan, Romanya ve Moldova büyükelçileri ile birlikte Dedeağaç limanını teftiş etti.

İlginç zamanlama

CIA Başkanı Burns, 30 Mayıs’ta büyük bir kapalılık içinde Atina’ya geldi. CIA Başkanı’nın, Yunanistan’da, süreksiz Seçim hükümetinin işbaşında olduğu ve 25 Haziran’da yapılacak yeni seçim öncesi devrin yaşandığı bir sırada, Atina’ya gelmesi dikkat çekti. Yunan başşehrini, 11 yıl sonra ziyaret eden ilk CIA Başkanı olan Burns’un, adları açıklanmayan “bazı yetkililerle görüştüğü” belirtildi. Ta Nea gazetesi “Burns’ün Atina ziyareti, Ukrayna’daki savaş ve Kosova’daki krizin gölgesinde gerçekleşti” diye yazdı.

Burns’ün Atina’daki temaslarını tamamlayıp ülkesine döndüğü sanılırken, Dedeğaç’taki lokal Haber sitelerinden “evros-news” farklı bir tez ortaya attı. “Evros-news”e göre, CIA Başkanı Burns, 1 Haziran’da, Dedeağaç limanını ve Türk-Yunan hududunu oluşturan Meriç ırmağının Yunan tarafında inşa edilen çelik barikatı ziyaret etti. Haberde, “Bu ziyaret için ne Yunan İstihbarat Teşkilatı’nın (EYP) lokal yetkilileri ne de Yunan polisi haberdar edildi” tabiri kullanıldı.

ABD’nin Ukrayna’ya gönderdiği silahların bir kısmı Dedeağaç’a gemilerle taşınıp oradan cepheye naklediliyor.

Büyükelçinin açıklaması

Bir gün sonra ise ABD’nin Atina Büyükelçisi Tsunis, Ukrayna, Bulgaristan,Romanya ve Moldova büyükelçileri ile birlikte Dedeğaç limanını ziyaret etti. Tsunis açıklamasında, Yunanistan’ın Balkanlar ve DoğuAkdeniz’de güç denklemlerinde kilit rol oynadığını, bilhassa de Dedeğaç’daki Yüzer Depolama Birimi’nin (FSRU) kıymetini vurguladı. Dedeğaç’ın yalnızca Yunanistan değil, başka bölge ülkeleri için de güvenlik ve istikrar sağlayacak bir güç merkezine dönüştüğünü kaydeden Tsunis, “Herkes, Dedeğaç’ın bir güç ve ticaret merkezi, birebir vakitte NATO için de bir lojistik merkez olarak kıymetini kabul ediyor” dedi.

Dedeağaç nasıl Amerikan kasabası oldu

– ABD ordusunun Avrupa’daki en kıymetli lojistik üslerinden biri haline gelen Dedeağaç, Türkiye sonuna yalnızca 40 km uzaklıkta. Bir vakitlerin ‘sakin kıyı kasabası’ şimdilerde limana yanaşan Amerikan gemileri, alışverişe çıkan askerleriyle farklı bir çehreye bürünmüş durumda.

– Dedeağaç, ABD için Türkiye ile ilgilerinde soğuk rüzgârlar estiği ve Yunanistan’da ise Aleksis Çipras’ın başbakan olduğu (2015-2019) devirde değer kazanmaya başladı. Ukrayna’da savaşın patlak vermesiyle de ehemmiyeti tavan yaptı.

ABD’nin ‘Yanuli’ üssü

– ABD’nin binlerce tankı, helikopteri, mühimmatı ve askeri işçisi, dev nakliye gemileri ile bugüne kadar tekraren Dedeğaç limanına getirildi. Buradan da Avrupa ülkelerine sevkiyat yapıldı.

– ABD, 2021’de imzalanan yeni savunma işbirliği mutabakatı çerçevesinde, Dedeağaç’ta askeri üs de kurdu. Yunan kara kuvvetleri 156’ncı motorlu topçu taburuna ilişkin “Yanuli” kışlası, ABD’ye üs olarak tahsis edildi.

– Dedeğaç’tan 100 kilometre masefede bulunan İskeçe kentinde ise Kayalar köyündeki Petrohori atış talim alanında, son yıllarda Yunan-ABD ortak askeri tatbikatları gerçekleştiriliyor.

Yerel halk memnun

– Dedeağaç sakinleri, kentteki Amerikan varlığının daima artmasından mutlu görünüyor. Protesto şovları düzenleyen Yunan Komünist Partisi (KKE) ve birtakım sol örgütler dışında, Dedeağaç sakinleri, kendilerini daha inançta hissettiklerini söylemekten çekinmiyorlar. Dedeağaç esnafı ise gemilerden Amerikan askerlerinin çıktıklarını her gördüklerinde sevinçle ellerini ovuşturuyor.

– Amerikan New York Times gazetesi geçen yıl Amerikalı askerler geldiğinde kentte bazen yumurta ve sigara kıtlığı yaşandığını yazmıştı. Lokantalar, barlar dolup taşıyor. Amerikalı askerler, dövme yapan dükkânların önünde kuyruklar oluşturuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir