Bursa’nın coğrafi işaret tescilli değeri 33’e çıktı… Bursa Kestanesi de tescile kavuştu

BURSA (İGFA) – Bursa’da üretim kalitesinin artırılmasından eserlere memleketler arası pazar bulunmasına kadar her alanda kıymetli çalışmalara imza atan Büyükşehir Belediyesi, tarım eserlerinin markalaşmasına da büyük ehemmiyet veriyor.

Daha evvel Tarım A.Ş. aracılığıyla BlackBursa markasıyla siyah inciri tescilleyen Büyükşehir Belediyesi, Yenişehir biberinin ve Keles kirazının akabinde coğrafik işaret alma çalışmalarını aralıksız sürdürdü.

Yapılan inceleme ve tahlil sonucunda, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından ‘Bursa kestanesi’ne de Coğrafik İşaret ve Tescil Dokümanı verildi. HAGEL aracılığıyla ziraî eserlerin marka bedelini artıracak çalışmalara devam ettiren Büyükşehir Belediyesi, ‘Keles çörek otu yağı’ ve ‘Keles sorgun peyniri’ ile ilgili Coğrafik İşaret ve Tescil Dokümanı için Türk Patent Kurumuna müracaatını da gerçekleştirdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Bursa’da güçlü endüstrimiz, denizimiz, gölümüz, dağımız, ovamız, yaylalarımız, meyvemiz, sebzelerimiz var. Allah’a şükür yaptığımız çalışmalarla Yenişehir biberi ve Keles kirazı için coğrafik işaret tescil dokümanı almıştık. Artık de ‘Bursa kestanesini de tescillemiş olduk. Eserlerimizin dünya literatürüne girmesi ismine bu tescil değerli ve pahalı. Maksadımız bu tescilleri daha da artırmak” dedi.

33 TESCİLLİ ÜRÜN

Dünya genelinde coğrafik işaret tescilli eserler milyarlarca dolarlık pazar hissesine sahip olurken, Türkiye’de bin 545 adet coğrafik işaretli eser bulunuyor. Coğrafik İşaret ve Tescil Dokümanlı eser sayısı 33’e ulaşan Bursa, Marmara Bölgesi’nde en fazla coğrafik işaret alan kent oldu. Bursa Bıçağı, cantık, cevizli lokum, döner kebabı, kestane şekeri, pideli köfte, Santa Maria armudu, siyah incir, süt helvası, tahinli pide, üzüm şırası, Bursa İpeği, şeftali, Gemlik Atı, Gemlik Zeytini, Gürsu Deveci Armudu, Bursa Havlusu, Zeyniler Hınkalı, Hasanağa Enginarı, Karacabey Soğanı, Keles kirazı, Mustafakemalpaşa Tatlısı, Müşküle İğne Oyası, Orhangazi Gedelek Turşusu, Yenişehir biberi, İnegöl Cerrah kuru fasulyesi, İnegöl Köfte, İnegöl sütlü kadayıfı, İnegöl Çıbrıkası, İznik Derbent dokuması, İznik Müşküle Üzümü, İznik Çinisi ve Bursa kestanesi coğrafik işaret tescilli eserler ortasına girdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir