“Balyoz planı” davasında Mehmet Baransu yeniden hakim karşısında: Dosyalar birleşti

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya öteki hatadan tutuklu sanık Mehmet Baransu, bulunduğu cezaevinden Ses ve İmaj Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlandı.

Sanıklar Ahmet Altan ve Yıldıray Oğur’u avukatlarının temsil ettiği duruşmada, tarafların talepleri alındı.

Mahkeme heyeti, bu dava evrakı ile sanıkların İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki “devletin güvenliğine ait zımnî bilgileri temin etmek” ve “devletin güvenliğine ve siyasal faydalarına ait zımnî bilgileri açıklamak” hatalarından yargılandığı evrak ortasında hukuksal ve fiili irtibat bulunduğuna kanaat getirerek, belgenin İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dava ile birleştirilmesine karar verdi.

Dosyanın, yargılamanın yapılacağı İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar veren heyet, sanık Baransu hakkındaki isimli denetim önlemlerinin devamını kararlaştırdı.

DAVANIN GEÇMİŞİ

“Balyoz planı” davası sanıklarına “kumpas” kurulduğu argümanına ait, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Cürümler Ofisince yürütülen soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede, “Balyoz” soruşturmasına münasebet gösterilen evrakların yayımlandığı periyodun Taraf gazetesi sorumluları ile kimi gazeteciler, sanık olarak yer alıyor.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nce yapılan yargılamada, tutuklu sanık Mehmet Baransu “devletin güvenliğine ait kapalı kalması gereken bilgileri temin etme” cürmünden 6 yıl ve “devletin güvenliğine ve siyasal faydalarına ait bilinmeyen kalması gereken bilgilerini açıklama” hatasından da 7 yıl olmak üzere toplam 13 yıl mahpusla cezalandırılmıştı.

Bu cezalarda rastgele bir takdiri indirim uygulamayan mahkeme, Baransu hakkında “devletin güvenliğine ait zımnî kalması gereken bilgilerin büsbütün yok edilmesi yahut tahrip edilmesi” kabahatinden kâfi kanıt olmadığı gerekçesiyle beraat, “silahlı terör örgütüne üye olmak” kabahatinden ise Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesinde mahkumiyetine karar verildiği gerekçesiyle davanın reddi istikametinde karar kurmuştu.

Mahkeme heyeti, başka sanıklar Ahmet Altan, Yasemin Çongar ve Yıldıray Oğur’u da “devletin güvenliğine ait zımnî kalması gereken bilgilerini temin etme” hatasından 3 yıl 4’er ay mahpusla cezalandırmıştı.

Sanıklar Altan, Çongar ve Oğur’un “devletin güvenliğine ait bilinmeyen kalması gereken dokümanları büsbütün yok edilmesi yahut tahrip edilmesi” ile “devletin güvenliğine ve siyasal faydalarına ait bilinmeyen kalması gereken bilgilerini açıklama” kabahatlerinden ise kâfi ve kesin kanıt bulunmadığı gerekçesiyle beraatlerini kararlaştıran heyet, firari Tuncay Opçin hakkındaki evrakın ise ayrılarak diğer bir temele kaydedilmesine hükmetmişti.

KARAR ADAPTAN BOZULMUŞTU

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin karar verme sürecinde olayı bilen kimi şahitlerin dinlenilmediği ve birtakım eksiklikler olduğu gerekçesiyle birinci derece mahkemesinin kararını metottan bozmuştu.

Daire, sanık Baransu’nun üzerine atılı cürümlerin vasıf ve mahiyetini, belgede bulunan kanıt durumunu ve sanığın tutuklu bulunduğu süreyi de göz önüne alarak, “5271” sayılı kanunun 102. unsurunda düzenlenen “azami tutukluluk süresi” ve tüm belge kapsamını da gözeterek öbür hatadan tutuklu yahut hükümlü değilse tahliye edilmesine karar vermişti.

Hakkında tahliye kararı verilen sanık Baransu, diğer kabahatlerden da tutuklu bulunması nedeniyle cezaevinde kalmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir