Bakan Çavuşoğlu: Hidrokarbon anlaşması birilerini kudurttu

Bir dizi ziyaret ve incelemeler yapmak üzere Hatay’a gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hatay’da bulunan STK liderleri ile bir ortaya geldi.

Çavuşoğlu yaptığı konuşmada, “Suriye’deki iç savaş 11 yıldır devam ediyor. Öteki ülkeler de bu duruma düşmesin diye canla başla efor sarf ettik. Şayet biz olmasaydık Libya bugün bir Suriye olurdu. Şayet Trablus’ta yapılan saldırıyı biz püskürtmeseydik olurdu. Fakat bugün Libya’yla deniz yetki alanları mutabakatı imzalıyoruz. En son hidrokarbon muahedesi imzaladık ”dedi. İmzalanan antlaşmalardan ötürü birilerinin kudurduğunu belirten Bakan Çavuşoğlu, ”Sana ne? Ben istediğim ülkeyle muahede imzalarım. Libya hükümeti Malta’yla imzalayınca sorun yok. Bizimle imzalayınca bu hükümet mutabakat ‘imzalayamaz’ diyor. Yani bu ayrıcalık sadece Avrupa Birliği üyelerinin de mi var? Malta’nın kendisi bile şaşırdı bu yansılara. Zira Malta dürüst ve adaletli tavır sergileyen bir ülke. Kendisi küçük, nüfusu küçük bir ada devlet lakin prensipli duruşuyla saygın bir ülke, onlar da şaşırdılar” diye konuştu.

Suriye’nin ülkemize yönelik bir terör yuvası haline gelmesine müsaade vermemelerinin gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, ”Suriye’nin bölünmesine müsaade vermemiz gerekiyor. Bilhassa Suriye’nin kuzeydoğusunda PKK’ya, YPG’ye, PYD’ye ülkeyi bölmesi için ayrılıkçı gündemini devam ettirmesi için verilen dayanakların de farkındayız ve buna da mani olmak için her türlü önlemi alıyoruz ve alacağız. Nasıl kuzeyde, terör koridoru, kurmak isteyenler evvel DAEŞ’li, sonra PKK bunlara darbe vurarak güvenlik koridorları kurduysak, Suriye’nin de bölünmesine müsaade veremeyiz” açıklamasında bulundu.

Çavuşoğlu, kelamlarına şöyle devam etti:

“Suriye’nin hudut ve toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Bundan sonra da bu hususlarda bugüne kadar olduğu üzere ne gerekiyorsa da yapacağız. Bunu da siz Hataylı hemşerilerimizle paylaşmak isterim. Tabi Suriye probleminin de siyasi biçimde çözülmesi yani siyasi tahlil burada hayati derecede değerli. BM Güvenlik Kurulu kararı çerçevesinde rejimle muhalefetin bir anayasa ve sonra bir seçim süreci dahil hepsini içeren bir yol haritası konusunda uzlaşması gerektiğini söylüyoruz. Bundan rahatsız olanlar da var. Öteki bir deva var mı, onu söyleyin. Yani bu iç savaş 50 yıl sürsün mü? Suriye’nin ulusal bütünlüğü için ölçülü muhaliflerle Rejimin bir yol haritası üzerinde mutabakata varması gerekiyor, ancak Suriye’nin birliği beraberliği bu halde tesis edilebilir ve ülkemizde bulunan Suriyeleri inançlı bir biçimde gönderebiliriz”
Bakan Çavuşoğlu daha sonra STK liderlerinin sorularını cevapladı.

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir