Aspirini bu alanlarda da kullanabilirsiniz. İşte aspirinin sağlık ötesinde mucizevi kullanım alanları…

İçeriğindeki etken unsurlar nedeniyle sırf sıhhatte değil, farklı alanlarda da büyük bir kolaylık sağlayan aspirin, saç bakımında da leke çıkarmada da kullanılabilir. Pekala aspirinin kullanım alanları nelerdir? Aspirin sıhhat alanı dışında ne işe fayda?

Aspirin nerelerde kullanılır?

Otomobil aküsünü canlandırır

Aküden kaynaklanan araba problemleri için akünün içine 2 adet aspirin atın. Asetilsalisilik üreten aspirin, aküdeki sülfürik asit ile birleşir. Servise gidene kadar işinizi rahatlıkla görecektir.

Ter lekeleriyle çaba eder

Açık renkli kıyafetlerdeki ter lekelerini çıkarmak için 2 aspirini, yarım bardak ılık suda eritin. Gömleğin lekeli kısmını 2-3 saat boyunca bu karışımın içinde bekletirseniz lekeler çıkacaktır.

Saç rengini sabitler

Suda bulunan klor nedeniyle boyalı saçlarda bozulmalar yaşanır. Ilık bir bardak suyun içine 6-7 tane aspirin atın. Bunu saçlarınıza sürün ve ovalayın. 10-15 dakika bekledikten sonra saçınızı yıkarsanız rahatça havuza girebilirsiniz.

Sivilceleri yok eder

Sivilce çıkacağını anladığınız anda 1 aspirin kırın ve biraz su ile macun haline getirin. Daha sonra sivilcenin çıkacağı bölgenin üzerine sürün. Bu metot kızarıklık ve acıya yeterli gelir. Sivilce oluşumu devam ederse bu uygulamaya devam edebilirsiniz.

Nasırlardan kurtarır

Ayakların sertleşen kısımlarını ve nasırları, aspirin yardımıyla yumuşatın. 5-6 aspirini toz haline getirin. Akabinde yarım kaşık limon suyu ve biraz suyu katıp hamurlaştırın. Sertleşen kısımlara yahut nasır üzerine bunu sürün. Havasız kalacak halde saracağınız ayağınızı, 10 dakika bu türlü tutun. Akabinde pozta taşı ile sert olan yeri ve nasırı ovun.

Kepek meselesini çözer

Kepek sorunu için 2 aspirini kırın ve toz haline getirin. Saçınızı şampuanladıktan sonra aspirin tozunu saçınıza dökün ve kremsiz şampuanınızla karıştırın. 1-2 dakika saçınızda şampuan ve toz aspirini tutun, daha sonra yıkayın.

Böcek ısırmalarıyla savaşır

Sinek yahut arının soktuğu yeri biraz ıslatın ve aspirin sürün. Arı alerjiniz olabilir. Nefes alamama, karın ağrısı, mide bulantısı hallerinde ise kesinlikle doktor müdahalesine başvurmalısınız.

Çiçeklerin ömrünü uzatır

Vazonuza su koyduktan sonra ezilmiş 1 adet aspirini içine ekleyin. Daha sonra çiçeği içine koyun. Vazodaki çiceklerin ömrünü uzatmak için bir multivitamin, bir çay kaşığı şeker, bir çay kaşığı tuz, bir tutam karbonat da kullanabilirsiniz. Bu su 1-2 gün ortayla tazelenmeli.

Bahçe bakımına uygun gelir

Toprak mantarının tedavisi için aspirin kullanılabilir. Bunu su ile karıştırarak toprağa dökebilirsiniz. Bitki yanıklarına karşı dikkatli olmalısınız. Bahçe bakımında, 1 litre suya 1 aspirin koymanız kâfi olacaktır.

Kıyafetlerdeki lekeleri çıkarır

Kıyafetinize yumurta döküldüyse evvel fazlalığı alın, akabinde ılık su ve süngerle silin. Lekeyi çıkaramadıysanız krem tartar, su ve 1 adet ezilmiş aspirini karıştırın. Macunu lekenin üzerine sürüp, 30 dakika bekletin. Daha sonra sıcak su ile durulayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir