Tinder, Rusya’dan çıkıyor

Tinder ve Hinge flört uygulamalarının sahibi Match Group şirketi, Rusya-Ukrayna savaşı başladıktan bir yılı aşkın mühlet geçtikten sonra Rusya’dan çıkmaya hazırlanıyor.

BBC’nin haberine nazaran, Match Group, çatısı altındaki iki uygulamanın Rusya’daki hizmetlerine ‘erişimi kısıtlamak’ için bir dizi adım attığını ve 30 Haziran’a kadar Rusya pazarından büsbütün çıkmış olabileceklerini açıkladı.

‘İNSAN HAKLARINI MÜDAFAAYA BAĞLIYIZ’

Rusya’daki hizmetlerine son verme kararını bugün yayınladığı yıllık raporda duyuran ABD merkezli Match Group şirketi, ‘insan haklarını müdafaaya bağlı olduklarını’ söyledi.

Rusya-Ukrayna savaşı 24 Şubat 2022’de başladığında pek çok milletlerarası şirket Rusya’daki hizmetlerine son verme ve ülke pazarından çıkma kararı almıştı. Baskıların akabinde McDonalds, Coca Cola, Starbucks ve Heineken üzere şirketler de emsal kararlar almıştı. Öte yandan, Match Group savaşla ilgili bugüne kadar çok az basın açıklaması yapmıştı.

‘İYİ BİR MANZARA VERMİYOR’

Dünya çapında 2 bin 700’den fazla çalışanı bulunan şirketin hissedarı Friends Fiduciary Corp. Reuters’a yaptığı bir açıklamada, şirketin hala Rusya’da hizmet sunmasının ‘iyi bir görüntü’ vermediğini söylemişti. Şirketin üst seviye yöneticisi Jeff Perkins, “Güvenilir bir markanın, lideri Uluslararası Ceza Mahkemesi’nce hakkında iddianame hazırlanmış bir ülkede faaliyetlerini sürdürmesi düzgün bir imaj vermiyor” tabirlerini kullanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir